Článok

Objavuj Bratislavu: Vedomostný kvíz plný zaujímavých faktov o hlavnom meste Slovenska

Hrať môžeš kdekoľvek len chceš a jediné, čo potrebuješ, je telefón, počítač alebo tablet a pripojenie na internet. Dokonca, sa nemusíš ani registrovať, no ak chceš zbierať body a zapájať sa do súťaží alebo porovnať svoje výsledky s kamarátmi a odomknúť vyššie úrovne kvízu, potrebuješ mať na tomto webe vytvorený účet.

Kvíz preverí tvoje vedomosti a určite sa aj niečo nové dozvieš. Otázky sú určené najmä pre vekovú kategóriu od 10 to 18 rokov, no niektoré z nich vedia potrápiť aj dospelých.

Kvízové otázky o Bratislave sme rozdelili do 5 tém, konkrétne geografia, história, šport a kultúra, veda a technika a rôzne iné zaujímavosti. Prichystali sme ich pre teba až 500. Otestuj si svoje znalosti! Dokážeš prejsť všetkými piatimi úrovňami náročnosti?

Tu je niekoľko zaujímavostí, ktoré môžeš použiť ako pomôcky, ale psst 🤫

🌎 Geografia:

Najväčšie jazero v Bratislave, ktoré je zároveň najväčším bratislavským prírodným kúpaliskom sú Zlaté piesky.

Bratislava jediným hlavným mestom na svete, ktoré sa hraničí s dvoma krajinami – Rakúskom a Maďarskom.

📜 História:

Prvá písomná zmienka o Bratislave je z roku 907. Je to po Nitre druhá najstaršia písomná zmienka o slovenskom meste.

V roku 1775 Mária Terézia nariadila zbúrať vnútorné opevnenie Bratislavy, aby sa mesto mohlo ďalej rozrastať.

⚽️ Šport a 🎭 kultúra:

Medická záhrada v mestskej časti Staré Mesto bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

Prvá slovenská národná opera, ktorá mala premiéru v Slovenskom národnom divadle v roku 1949 sa nazýva Krútňava. Jej autorom je Eugen Suchoň operu napísal na motívy novely Za vyšným mlynom od Mila Urbana.

🔬 Veda a 🔧 technika:

Na stromoch v bratislavskom Starom Meste sú umiestnené štítky. Po ich naskenovaní získaš informácie o konkrétnom strome alebo môžeš upozorniť na to, že so stromom nie je niečo v poriadku. Podobný systém označovania nájdeme aj v New Yorku alebo Hongkongu.

V minulosti sa na Palisádach v Bratislave nachádzali vinohradnícke domy so sezónnymi viechami. Bývali otvorené od septembra do polovice novembra. K vínu sa ako snack ponúkali kožky z hydiny či prasacie uši opražené do chrumkava, niečo ako dnešné čipsy.

🍭 Rôzne iné zaujímavosti:

Súčasťou Mlynskej doliny je aj obľúbená rekreačná lokalita Železná studienka. Preteká ňou potok Vydrica, ktorý zásobuje štyri rybníky. Z mlynov, ktoré sa tu nachádzali sa zachoval iba deviaty – Suchý mlyn a ôsmy mlyn Klepáč, ktorý je dnes príjemným miestom pre občerstvenie. Svoj názov Železná studienka získala na základe železitého prameňa, ktorý tu vyviera. Jeho liečivé účinky využívali aj v kúpeľoch kráľa Ferdinanda, ktoré sa tu v minulosti nachádzali.

Názov Ružinov vznikol začiatkom 20. storočia a pochádza z pôvodného pomenovania Ružový ostrov (Rosenheim). Mestskou časťou Bratislavy sa stal po novembri 1989. Na území Ružinova sa pôvodne nachádzali lúky, pasienky a háje, pretkané ramenami Dunaja. Ľudia sa tu prvýkrát usídlili približne 3500 rokov pred naším letopočtom, vo Vlčom hrdle (aktuálne areál Slovnaftu). Živili sa pastierstvom, poľnohospodárstvom a ťažbou dreva. Ružinov je s počtom obyvateľov 81 000 aktuálne druhou najľudnatejšou mestskou časťou v Bratislave.

Toto je iba malá ochutnávka zaujímavých faktov o Bratislave. Ak sa chceš dozvedieť viac, neváhaj si vyskúšať náš vedomostný kvíz a odhaliť tajomstvá tohto ohromujúceho mesta.

Späť na blog